Wędkarskie GRWO
Od 2013 roku nastąpią poważne zmiany w gospodarce rybackiej Gospodarstwa Rybacko-Wędkarskiego Olsztyn.
Od roku 2013 na wszystkie zarybienia zapraszać będę wędkarzy aby mieli możliwość uczestniczenia w wypuszczaniu materiału zarybieniowego. Oczywiście największe znaczenie ma zarybianie starszym asortymentem czyli narybkiem letnim i jesiennym dlatego też szczególnie zapraszać będę na letnie i jesienne zarybienia. W roku 2013 zarybiać będziemy narybkiem letnim sandacza, szczupaka i siei. Pozostały materiał to wylęg.
Po upływie okresu ważności obecnie obowiązujących operatów rybackich będą opracowane nowe operaty dostosowane do zmian jakie zamierzam wprowadzić, a zmiany te polegać będą na:
- zrezygnowaniu w większości z zarybień wylęgiem na rzecz starszego narybku tj. narybek letni i narybek jesienny. Możliwe to będzie dzięki ukończeniu budowy niezwykle wydajnej i nowoczesnej podchowalni ryb. W nowych operatach część nakładów finansowych przesunięte zostanie z sielawy na ryby drapieżne.
- całkowitym zaprzestaniu prowadzenia gospodarczych odłowów ryb na większości jezior. (podział jezior na wędkarskie i rybackie na końcu tekstu) Odłowy ryb będą prowadzone wyłącznie w celu pozyskania materiału rozrodczego oraz w przypadku zaistnienia konieczności będą prowadzone odłowy kontrolne i odchwaszczające.
- na odłowy kontrolne i odchwaszczające zapraszani będą wędkarze aby mogli pomóc i osobiście uwolnić ryby drapieżne.
- podobnie podczas odłowów tarlaków zapraszać będę wszystkich tych wędkarzy, którzy zechcą pomóc w przeprowadzaniu tarła. Tarlaki w znakomitej większości po wytarciu trafią ponownie do wody. Straty podczas tarła wahają się na poziomie 5 do 10 %.section-title
- cena licencji wędkarskich będzie zbliżona do cen w innych gospodarstwach rybackich gdyż powstaną dodatkowe koszty związane z przekwalifikowaniem 3 rybaków na strażników i zaopatrzeniem ich w kosztowny ale niezbędny sprzęt.
- jednodniowy limit połowu będzie zmniejszony w ten sposób, że z łowiska będzie można zabrać jednego szczupaka lub jednego sandacza. Zła wiadomość dla mięsiarzy ale dobra dla prawdziwych wędkarzy.
- po odłowach kontrolnych w bieżącym roku ustalony zostanie nowy regulamin, który określi szczegółowo limity na okonia. Możliwe jest, że dolny limit zostanie usunięty ale wprowadzony będzie limit górny. To zależeć będzie od wyników badań.
- zaostrzone będą kary za zaśmiecanie łowisk. Chyba wszystkim nam zależy na czystości naszego środowiska i naszych pięknych jezior?
Jeziora Rybacko – Wędkarskie:
- Dejguny,
- Dejgunek,
- Iławki,
- Węgielsztyn
Jeziora Wędkarsko – Rybackie:
- Blanki,
- Grajewko,
- Mosąg i Orzołek (wyjaśnienie poniżej),
- Luterskie,
- Linowskie,
- Ławki,
- Silickie,
- Surwile
- Jeziora Wędkarskie:
- Bęskie,
- Bogdany,
- Dadaj,
- Klebarskie,
- Kraksy,
- Krzywe (Stare Juchy),
- Limajno,
- Rydzówka,
- Rzęśniki,
- Silec,
- Skanda,
- Stobojno,
- Stoczek,
- Stryjewskie,
- Symsar (Kłębowo),
- Tejstymy (Biesowo),
- Wadąg,
- Węgój
Trzeba tu uzupełnić, że dopuszczam również możliwość odławiania węgorza szczególnie tego schodzącego na wszystkich jeziorach i ciekach oraz sielawy, ale to nie powinno mieć żadnego wpływu na wędkarzy i wędkarstwo. Węgorz schodzący jest bardzo potrzebny do kontynuacji projektu naukowego prowadzonego przez UWM w Olsztynie.
Przy okazji pragnę zachęcić Was do odwiedzania takich jezior jak Rydzówka i Silec. To przepiękne jeziora i niezwykle rybne. Szczególnie zapraszam amatorów dużego okonia na jezioro Rydzówka. Proszę o oszczędzanie pięknych okazów powyżej 40 cm.
Piękne okazy szczupaka złowić można w jeziorze Węgielsztyńskim na zachód od Rydzówki.
Proszę o rozsądne sugestie i rady. Interesuje mnie Wasze zdanie na temat wprowadzanych zmian. Proszę też o uwagi dotyczące ewentualnych zmian w regulaminie na następny rok. Można pisać na adres gospodarstwa gro@grolsztyn.pl
Serdecznie pozdrawiam
Bow